RN731JTTD6042B25
Mfr.Part #
RN731JTTD6042B25
Description
RES 60.4K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
60.4kOhm
yes
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
Ultra Precision
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD6042B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6042B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 60.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C