RN731JTTD6041F100
Mfr.Part #
RN731JTTD6041F100
Description
RES 6.04K OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
6.04kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD6041F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6041F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.04kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C