RN731JTTD6041A25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD6041A25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.04K OHM 0.05% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.05%
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
6.04kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Series :
RN73
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
RN731JTTD6041A25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6041A25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.04kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C