RN731JTTD59R0D50
Mfr.Part #
RN731JTTD59R0D50
Description
RES 59 OHM 0.5% 1/16W 0603
RN73
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
59Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W