RN731JTTD59R0B50
Mfr.Part #
RN731JTTD59R0B50
Description
RES 59 OHM 0.1% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
59Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD59R0B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD59R0B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 59Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C