RN731JTTD5972F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5972F50
Description
RES 59.7K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
59.7kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD5972F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5972F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 59.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C