RN731JTTD5971F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5971F50
Description
RES 5.97K OHM 1% 1/16W 0603
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Resistance :
5.97kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD5971F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5971F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.97kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C