RN731JTTD5970C25
Mfr.Part #
RN731JTTD5970C25
Description
RES 597 OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Thin Film
Series :
RN73
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
597Ohm
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD5970C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5970C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 597Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C