RN731JTTD5970B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5970B50
Description
RES 597 OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
597Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD5970B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5970B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 597Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C