RN731JTTD5902F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5902F25
Description
RES 59K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Mounting Feature :
yes
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
59kOhm
Datasheets
RN731JTTD5902F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5902F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 59kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C