RN731JTTD5902F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5902F100
Description
RES 59K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
59kOhm
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD5902F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5902F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 59kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C