RN731JTTD5902D50
Mfr.Part #
RN731JTTD5902D50
Description
RES 59K OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
59kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Datasheets
RN731JTTD5902D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5902D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 59kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C