RN731JTTD5902D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5902D25
Description
RES 59K OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
59kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
yes
Datasheets
RN731JTTD5902D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5902D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 59kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C