RN731JTTD5902D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5902D100
Description
RES 59K OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Resistance :
59kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
Datasheets
RN731JTTD5902D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5902D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 59kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C