RN731JTTD5902B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5902B25
Description
RES 59K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Resistance :
59kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W