RN731JTTD5901F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5901F50
Description
RES 5.9K OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
5.9kOhm
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
Series :
RN73
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD5901F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5901F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C