RN731JTTD5901F100
Mfr.Part #
RN731JTTD5901F100
Description
RES 5.9K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
2
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
5.9kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD5901F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5901F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C