RN731JTTD5901D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5901D25
Description
RES 5.9K OHM 0.5% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
5.9kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RN731JTTD5901D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5901D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C