RN731JTTD5901D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5901D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.9K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
5.9kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD5901D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5901D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C