RN731JTTD5901B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5901B50
Description
RES 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0603
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
5.9kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD5901B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5901B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C