RN731JTTD5900F50
Mfr.Part #
RN731JTTD5900F50
Description
RES 590 OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Additional Feature :
Ultra Precision
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Thin Film
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
450μm
Resistance :
590Ohm
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD5900F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5900F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 590Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C