RN731JTTD5900F25
Mfr.Part #
RN731JTTD5900F25
Description
RES 590 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Case Code (Imperial) :
Resistance :
590Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
RN73
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD5900F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5900F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 590Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C