RN731JTTD5900C10
Mfr.Part #
RN731JTTD5900C10
Description
RES 590 OHM 0.25% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
590Ohm
yes
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD5900C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5900C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 590Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C