RN731JTTD5900B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5900B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 590 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
590Ohm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C