RN731JTTD58R3F25
Mfr.Part #
RN731JTTD58R3F25
Description
RES 58.3 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Resistance :
58.3Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD58R3F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD58R3F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 58.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C