RN731JTTD5831D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5831D25
Description
RES 5.83K OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
5.83kOhm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD5831D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5831D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.83kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C