RN731JTTD5831D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5831D100
Description
RES 5.83K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
yes
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
5.83kOhm
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%