RN731JTTD5831C25
Mfr.Part #
RN731JTTD5831C25
Description
RES 5.83K OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
5.83kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD5831C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5831C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.83kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C