RN731JTTD5831B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5831B50
Description
RES 5.83K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Resistance :
5.83kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD5831B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5831B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.83kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C