RN731JTTD5830B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5830B50
Description
RES 583 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
583Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C