RN731JTTD5830B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5830B25
Description
RES 583 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
583Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD5830B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5830B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 583Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C