RN731JTTD57R6F50
Mfr.Part #
RN731JTTD57R6F50
Description
RES 57.6 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
57.6Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
Height :
450μm
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
RN73
Datasheets
RN731JTTD57R6F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD57R6F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 57.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C