RN731JTTD5761D25
Mfr.Part #
RN731JTTD5761D25
Description
RES 5.76K OHM 0.5% 1/16W 0603
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
EAR99
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
5.76kOhm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W