RN731JTTD5761D100
Mfr.Part #
RN731JTTD5761D100
Description
RES 5.76K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
5.76kOhm
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD5761D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5761D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C