RN731JTTD5761C50
Mfr.Part #
RN731JTTD5761C50
Description
RES 5.76K OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RN73
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
5.76kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD5761C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5761C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C