RN731JTTD5761C25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD5761C25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.76K OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.25%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Resistance :
5.76kOhm
Series :
RN73
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
75V