RN731JTTD5761B50
Mfr.Part #
RN731JTTD5761B50
Description
RES 5.76K OHM 0.1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
5.76kOhm
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD5761B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5761B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C