RN731JTTD5761B25
Mfr.Part #
RN731JTTD5761B25
Description
RES 5.76K OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
6
In Stock :
6
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
yes
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
1608
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.76kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
2011
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD5761B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD5761B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C