RN731JTTD56R9F50
Mfr.Part #
RN731JTTD56R9F50
Description
RES 56.9 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Resistance :
56.9Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD56R9F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R9F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C