RN731JTTD56R9F25
Mfr.Part #
RN731JTTD56R9F25
Description
RES 56.9 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
56.9Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD56R9F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R9F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C