RN731JTTD56R9B50
Mfr.Part #
RN731JTTD56R9B50
Description
RES 56.9 OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
56.9Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW