RN731JTTD56R9B25
Mfr.Part #
RN731JTTD56R9B25
Description
RES 56.9 OHM 0.1% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Resistance :
56.9Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD56R9B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R9B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C