RN731JTTD56R2F50
Mfr.Part #
RN731JTTD56R2F50
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Imperial) :
RN73
Height :
450μm
Resistance :
56.2Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD56R2F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R2F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C