RN731JTTD56R2F100
Mfr.Part #
RN731JTTD56R2F100
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
Ultra Precision
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
56.2Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD56R2F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R2F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C