RN731JTTD56R2D50
Mfr.Part #
RN731JTTD56R2D50
Description
RES 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
75V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
56.2Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD56R2D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R2D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C