RN731JTTD56R2D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD56R2D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
56.2Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD56R2D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R2D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C