RN731JTTD56R2D100
Mfr.Part #
RN731JTTD56R2D100
Description
RES 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
56.2Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RN731JTTD56R2D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R2D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C