RN731JTTD56R2B50
Mfr.Part #
RN731JTTD56R2B50
Description
RES 56.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Resistance :
56.2Ohm
Tolerance :
±0.1%
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD56R2B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R2B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C