RN731JTTD56R2B25
Mfr.Part #
RN731JTTD56R2B25
Description
RES 56.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
56.2Ohm
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD56R2B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R2B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C