RN731JTTD56R0F50
Mfr.Part #
RN731JTTD56R0F50
Description
RES 56 OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Resistance :
56Ohm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD56R0F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD56R0F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 56Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C